روابط عمومی

۱۰ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

پنجشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۳، ۰۶:۴۹ ب.ظ

چالش های خبرنویسی در روابط عمومی


صرفنظر از اینکه خبر را گزارشی از رویدادهای عینی و واقعی اتفاق افتاده یا جاری بنامیم یا از آن به عنوان پیامی که احتمال صدق و کذب در آن وجود دارد ، تعبیر کنیم در حوزه روابط عمومی آنچه که برای یک روابط عمومی کارآمد مهم است ،نوع نگاه خبری و دخالت دادن احساسات و افکار و.. براساس عقلانیت در خبرنویسی است.یک کارگزار روابط عمومی برای انعکاس دقیق ، شفاف و کامل آنچه که در حوزه قلمرواش می گذرد ناگزیر از رعایت همه اصول و چارچوب های خبر نویسی است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آبان ۹۳ ، ۱۸:۴۹
زهرا گندمکار
چهارشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۳، ۰۵:۲۸ ب.ظ

تعامل بین روابط عمومی ها و رسانه ها ضعیف است

مشاور رسانه ای رییس جمهور در گفتگوی اختصاصی با شارا: - محمدرضا صادق در حاشیه بازدید از غرفه شارا در بیستمین نمایشگاه مطبوعات با بیان این مطلب تصریح کرد: «تعامل بین روابط عمومی ها و رسانه ها خیلی قوی نیست و چندین بار با نشست هایی که با مسئولین روابط عمومی ها داشتیم به این نکته اشاره کردم که ارتباطی نزدیکتر و پویاتری را با رسانه ها داشته باشیم.»
  
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ آبان ۹۳ ، ۱۷:۲۸
زهرا گندمکار
وابط عمومی نباید نگران بی اعتمادی به خود از سوی مدیران سازمان باشد چرا که اگر اعتمادی وجود نداشته باشد چشم و گوش و پیشانی و نگاه سازمان دچار مشکل می شود. استاندار گیلان در مراسم گرامیداشت روز ارتباطات وروابط عمومی با اشاره به اینکه امرور ارتباطاتی موفق است که هوشمندانه و آگاهانه باشدبا تیبین نقش ووظایف روابط عمومی هابه عنوان چشم بینا و پیشانی هر سازمان تاکید کرد: روابط عمومی‌ها باید کرامت انسانی رادر دستگاههای اجرایی فارغ از هرگونه اندیشه سیاسی وجناحی وبدون غرض ورزی لحاظ وبا بیان واقعیات از آمارسازی پرهیز کنند. به گزارش ایلنا از رشت؛ 
محمدعلی نجفی در این مراسم گفت: 
امروز علم و ارتباط و دانایی در دنیا ارزش والایی دارد و هرکس علم و آگاهی بیشتری داشته باشد نفوذ بیشتری در مردم جهان دارد. نجفی با بیان اینکه اهمیت ارتباطات برهیچ کس پوشیده نیست افزود: امرور ارتباطاتی موفق است که هوشمندانه و آگاهانه باشد. وی روابط عمومی‌ها را تابلو و پیشانی هرسازمان و نهاد دانست و اظهار داشت: اگر این چشم بیناخوب عمل کند سازمان هم خوب عمل می‌کند. استاندار گیلان با بیان اینکه روابط عمومی می‌تواند منویات سازمانی را با عشق و زیبایی و توان به ظهور برساند تأکید کرد: روابط عمومی نقش روغن درچرخ دنده‌های سازمان است که اگر خوب عمل نکند و موتور محرکه خوبی نباشد این چرخ دنده‌ها یکجا می‌لنگد. وی گفت: دربسیاری از سازمان‌ها دیده‌ام که علیرغم موفقیت‌هایشان به علت خوب عمل نکردن روابط عمومی‌ها ناکام مانده‌اند استاندار گیلان با بیان اینکه روابط عمومی‌ها نقش ارتباط بین سازمان با مردم و مردم با سازمان را برعهده دارند افزود: روابط عمومی‌ها باید کرامت انسانی رادر سازمان‌ها فارغ از هرگونه اندیشه سیاسی وجناحی لحاظ کنند
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ آبان ۹۳ ، ۱۷:۲۵
زهرا گندمکار
پنجشنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۳، ۰۱:۱۶ ب.ظ

روابط عمومی چیست ؟

 

 روابط عمومی فعالیتی است ممتد ، مداوم و طرح‌ریزی شده که از طریق آن ، افراد و سازمانها می‌کوشند تا تفاهم و پشتیبانی کسانی را که با آنها سروکار دارند به دست آورند و در حقیقت بخشی از مدیریت است و در اغلب موارد نقش مغز متفکر ، قلب تپنده ، دست اجراء ، پای پیشرفت ، گوش شنوا ، چشم بینا و زبان گویای سازمان مدیریت آن را ایفا می‌کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۱۳:۱۶
زهرا گندمکار
پنجشنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۳، ۰۱:۱۲ ب.ظ

نقش روابط عمومی در توسعه جامعه


بررسی نقش  روابط عمومی در فرآیند توسعه جامعه ، یکی از موضوعات اساسی در مطالعات مربوط به این حوزه است

 

 

متاسفانه علی رغمتاکیدات زیاد صاحبنظران این حوزه بر نقش بنیادی روابط عمومی در توسعه، هنوز آثار وادبیات قابل اتکایی در این خصوص وجود ندارد .

 

لذا به نظر می رسد اهتمام خاص برای پرداختن به موضوع لازم است

 

در این مقاله، تلاش می شود تا صرفاً گام اول برداشته شود، امید آنکه اندیشه مندان روابط

عمومی، قلم فرسایی لازم را در این خصوص داشته باشند .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۱۳:۱۲
زهرا گندمکار

 

طی سال های گذشته با دوستان زیادی مواجه شده ام که با مدرک ارتباطات (گرایش روزنامه نگاری یا روابط عمومی) در جستجوی کار هستند. اساسا مفهوم “کار” در نزد فارغ التحصیلانی (ارتباطات) که به دنبال کار هستند، در چارچوبی به جز رسانه ها یا دستگاه های دولتی، تعریف نمی شود.

اما فضاهای کاری مرتبط زیادی در بخش خصوصی هستند که متأسفانه این فرصت ها به خوبی معرفی و شناخته نشده اند. به طور مثال تشکل ها، انجمن ها و شرکت های مختلف، امکانات بالقوه زیادی برای فارغ التحصیلان رشته ارتباطات دارند.

کافی است جویندگان شغل، فیلد مورد علاقه خود (مانند صنعت، هنر، ورزش و …) را در گوگل جستجو کنند و از بین نتایج، با اولویت بندی دلخواه، از روی اطلاعات تماس وب سایت نتایج، تماس گرفته و رزومه خود را ارسال کنند.

نباید انتظار داشت بعد از فارغ التحصیلی، هر روز با چند پیشنهاد کار مواجه خواهیم بود. بازار کار ایران، پر از فرصت های شغلی است به شرط اینکه بدانیم انتظار یک مجموعه خصوصی یا تشکل از نیروی کار مورد نیازش کدام است.

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۱۳:۰۰
زهرا گندمکار

نقش و کاربرد هنر در واحدهای روابط عمومی چیست ؟

1- امور اداری و پشتیبانی 

فعالیت: نامه نگاری - تهیه و تنظیم گزارش مکتوب و شفاهی ( گزارش تصویری برعهده آنان نیست ) - آرشیو - چیدمان لوازم آن واحد وتهیه لوازم مورد نیاز این کار – ( طراحی فضاها و دکوراسیون )

هنر : طراحی حروف ( خطوط و گرافیست ( نقاش ) – صفحه آرایی – عکاسی و تهیه عکس و گاهی نقاشی – فن بیان – طراحی داخلی و معماری داخلی ( در امور اداری به دلیل رسمی بودن گزارشات از قلم های فانتزی زیاد استفاده نمی شود مگر در تیترهای خاص )
2- انتشارات 
فعالیت : چاپ ( کتاب، بروشور، کاتالوگ، پوستر، تراکت، تقویم ، سررسید، کارتهای شناسایی – نشریه داخلی، کارتهای دعوت و تبریک و ویزیت ، لیبل 
هنر : طراحی حروف ( گرافیست ، عکاس، نقاشی و کاریکاتوریست، طرح های گرافیکی، صفحه آرایی، ایلوستراسیون ( تصویرسازی )
3- تبلیغات 
فعالیت : تیزر – زیرنویس – آگهی های مطبوعاتی – رادیویی و تلویزیونی – اینترنتی و محیطی – کلیپ – برنامه های مستند- آنونس – SMS-MMS – اسپانسر ( آنونس = فیلم های کوتاه 4 الی 5 دقیقه از مهیج ترین و بهترین قسمت های فیلم با یک Naviation که در همان سینمایی که آن فیلم پخش می شود اکران می شود در تلویزیون نمایش داده نمی شود چون زمان آن برای تیزر تلویزیونی زیاد استو ضمناً هزینه بسیاری برای صاحب فیلم دارد و با توجه به زمان طولانی آن باعث می شود زمان تبلیغ دیگران گرفته شود.( 8 دقیقه از فیلم ها را تلویزیون به عنوان یک فعالیت فرهنگی می تواند بدون پرداخت پول پخش کند ) 
4- فعالیت های فرهنگی و تشریفات 
فعالیت : برگزاری سمینارها – جشنواره – نمایشگاه – جلسات و مراسم مختلف – برگزاری مهمانی ها – بازدید – ارسال گل – برنامه اوقات فراغت کارکنان – استقبال و بدرقه و برنامه سفر مهمانان – تهیه هدایا – تودیع و معارفه 
هنر : تاتر – موسقی – سرود – فیلم - معماری داخلی – معماری یا طراحی صحنه – عکاسی – نقاشی – فن بیان – نورپردازی – صدا – زنگ – مجسمه سازی – حرکات موزون
5- جعبه ابزار روابط عمومی 
وسایل و تجهیزات که در روابط عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
فعالیت : وسایل و تجهیزات از قاشق و چنگال تا دوربینها و حتی ماشین رئیس – کامپیوتر – پیجر(Pager) – { همه ابزار و کلیه فعالیت ها }
هنر: طراحی صنعتی – گرافیک و نقاشی و معماری و معماری داخلی 
6- واحد سمعی و بصری 
فعالیت : تمام فعالیت های مربوطه سمعی و بصری اعم از عکس – فیلم – تصاویر ویدئویی – تولید برنامه های مختلف رادیو و تلویزیونی 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ آبان ۹۳ ، ۱۵:۱۳
زهرا گندمکار
يكشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۳، ۰۲:۵۷ ب.ظ

ارتباط انسانی و کلامی

ارتباط انسانی

بشر گفتاری و تصویر زبان می تواند به عنوان یک سیستم از نمادها(گاهی اوقات به عنوانlexemes شناخته میشود) و دستور زبان(قواعد) که در آن دستکاری از نشانه هاست توصیف کرد.کلمه "زبان"هم چنین به مشخصات مشترک از زبان اشاره دارد.آموزش زبان به طور معمول بیشتر در سنین کودکی بشر رخ می دهد.‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیش از هزاران زبان بشری الگوهایی از صدا یا حرکت را به کار می برند برای نمادهایی که قادر می سازد همراه با دیگران در اطراف آنها ارتباط برقرار کند.زبان به نظر می رسد ویژگی های خاص خود را به اشتراک می گذارد اگر چه بسیاری از اینها شامل استثنائات هستند.بین زبان و لهجه هیچ خط تعریف شده ای وجود ندارد.زبانهای ساخته شده مانند اسپرانتو، زبانهای برنامه نویسی، و فرمولهای مختلف ریاضی به ویژگی های اشتراک گذاشته شده توسط زبان انسانی لزوما محدود نمی باشد.تنوع به معنی شفاهی و غیر شفاهی از ارتباط وجود دارد مانند زبان بدن، تماس چشمی، زبان اشاره،paralanguage، ارتباطات لامسه ای،chronemics، و رسانه ها شامل تصاویر، گرافیک، صدا، و نوشتن.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ آبان ۹۳ ، ۱۴:۵۷
زهرا گندمکار
يكشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۳، ۰۲:۳۰ ب.ظ

روابط عمومی


روابط عمومی به مثابه پلی است میان یک سازمان و مخاطبان آن.

روابط عمومی مجموعه‌ای از اقدامات و کوششهای حساب‌شده‌ای است که هر سازمان برای برقراری ارتباط موثر و هدفمند با گروه‌هایی که با سازمان در ارتباطند انجام می‌دهد.

روابط عمومی کار روبه‌رو شدن یک سازمان یا موسسه را با مخاطبانش از طریق پرداختن به موضوعات و مطالب و اخباری انجام می‌دهد که به منافع مشترکشان مربوط است. سخنرانی در کنفرانس‌ها، کار بارسانه‌ها، ارتباطات بحران، اشتغال به امور اجتماعی از طریق رسانه‌ها و ارتباط با کارکنان در زمره وظایف این حرفه‌است. فعالیت روابط عمومی چندان مستقیم و ملموس نیست و همین فرق آن با تبلیغات است. کار روابط عمومی می‌تواند برای ساختن روابط تفاهم‌آمیز با کارکنان، مشتریان، سرمایه‌گذاران، رأی‌دهندگان و عموم مردم به کاررود.

تقریباً هر سازمانی که با افکار عمومی سر و کار دارد و نیازمند تصویر روشنی از خود نزد آن است، گونه‌ای از روابط عمومی را به خدمت می‌گیرد. برخی از رشته‌های مرتبط تحت نام ارتباطات شرکتی نظیر روابط رسانه‌ای، روابط سرمایه‌گذاری، ارتباطات داخلی و روابط کار وجود دارند که به فعالیتهای روابط عمومی ربط دارند. کارکنان روابط عمومی عموماً توجه خود را به ساختن مناسباتشان با همگان‌هایی معطوف می‌کنند که به همسازی با آنها بینجامد. کارکنان روابط عمومی باید بدانند که چطور به شکلی شفاف بنویسند، صحبت کنند و با تجزیه و تحلیل امور مبتلابه سازمان و موسسه خود به رفع و رجوع مسائل بپردازند. این مهارت‌ها به شدت مورد نیازند زیرا در رشته روابط عمومی ارتباط پیوسته‌ای میان کارکنان و کسانی وجود دارد که در تعیین سمت سیاست‌های همگانی ایفا می‌کنند. کارکنان روابط عمومی همچنین باید به اندیشه‌ورزی انتقادی بپردازند تا بتوانند به واسطه این مهارت به حل مشکلات احتمالی مشتریان و موکلان خود اقدام کنند.

روابط عمومی دارای چندین قلمرو کاری مشخص است و از همه مقبولتر روابط عمومی مالی، روابط عمومی فرآورده و روابط عمومی بحران است:

  • روابط عمومی مالی عمدتاً اطلاعات گزارشگران تجاری را فراهم می‌کند.
  • روابط عمومی فرآورده برای یک فرآورده ویژه یا خدمات (به جای استفاده از آگهی بازرگانی) شهرت به دست می‌آورد.
  • روابط عمومی بحران به اتهام‌های ناروا و اطلاعات نادرست پاسخ می‌دهد.

تفاوتهای روابط عمومی و تبلیغات

یکی از بزرگترین تفاوتهای روابط عمومی و تبلیغات در برنامه‌ریزی است به طوری که روابط عمومی برای بلندمدت برنامه‌ریزی می‌کند اما تبلیغات در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌دنبال نتیجه‌است و البته این ریسک کار را بالا می‌برد. روابط عمومی با صبر وحوصله و اختصاص زمان به مشتری برای فکر کردن و نیز همین زمان برای شرکت در جهت جلب رضایت هرچه بیشتر مشتری و ارائه خدمات بهتر سعی در دائمی کردن مشتریان و مخاطبان شرکت دارد.

ادامه مطلب

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ آبان ۹۳ ، ۱۴:۳۰
زهرا گندمکار
يكشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۳، ۰۲:۱۷ ب.ظ

مهارت های ارتباطی

   ما بخش عمده ای از زندگی خود را در ارتباط با دیگران سپری می کنیم و یا در فکر آن به سر می بریم هر چه بیشتر ارتباطات موثرتر و موفق تری داشته باشیم موفقیت چشمگیری به دست می آوریم.

تنها در زندگی خصوصی نیست که رفتار میان فردی مهم به شمار می آید .افراد زیادی در زمینه هایی به کار اشتغال دارند که تعمل با مردم احتمالا مهارت اصلی مورد نیاز آنهاست.

سلامتی روان ما همبستگی کاملی با کیفیت روابطمان با دیگران دارد. بسیاری از دانشمندان یکی از شاخص های سلامتی را میزان برقراری و حفظ روابط و تشریک مساعی با دیگران ذکر می کنند.

افرادی که بنا به دلایلی قادر به ایجاد رابطه قابل قبول نیستند، اغلب دچار اضطراب، احساس بیهودگی و انزوای روز افزون می شوند.به همین دلیل برای دور ماندن از رنج و تنهایی و آثار زیانبار آن مجبور به برقراری روابط انسانی با دیگران هستیم.

آنچه ما را به عنوان یک انسان معرفی می کند،میزان تعاملی است که با دیگران داریم.با لعکس با فقدان روابط و ارتباط انسانی، انسانها از محبت یکدیگر محروم می شوند و صفات انسانی به باد فراموشی سپرده می شود.

ارتباط بین فردی در کامیابی های ما در بسیاری از جهات مانند رشد و توسعه اجتماعی و همچنین ساخت هویت مثبت و منطقی ضرور ی است.

روابط اجتماعی در کسب سلامتی فیزیکی و روانی ما اثر می گذارد.در حقیقت، زندگی آتی ما بیشتر به میزان موفقیت ما در برقراری ارتباط با دیگران دارد.هویت ما از طریق روابط با مردم دیگر شکل می گیرد.

بقیه مطالب در ادامه مطلب

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۱ آبان ۹۳ ، ۱۴:۱۷
زهرا گندمکار